SVETI SERGIJE PRVI

1504Sveti Sergije I., papa (687.-701.) – rođen je na Siciliji, ali je podrijetlom iz sirijske Antiohije. U Rimu je postao članom rimskoga klera. Da bi riješio sukob dvojice protupapa, Teodora i Paskala, rimski kler izabire za papu Sergija. Pod bizantskim utjecajem u njegovo se vrijeme u Rimu uvode blagdani: Uzvišenje sv. Križa, Svijećnica, Blagovijest, Velika i Mala Gospa. Sergije je odbio potpisati zaključke drugoga Trullskoga sabora (692.) koji je htio rimskoj Crkvi nametnuti istočno kanonsko pravo. Car Justinijan ga osudi na smrt, ali ga zaštiti carska vojska. To je početak jačanja utjecaja papa na račun bizantskog cara. Pape se sve više oslanjanju na franačke careve. Papa Sergije I. je u svetu misu uveo: “Agnus Dei – Jaganjče Božji”, što se i danas moli.

Otrijeznite se! Bdijte! Protivnik vaš, đavao, kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždre. Oprite mu se stameni u vjeri znajući da takve iste patnje podnose vaša braća po svijetu. A Bog svake milosti, koji vas pozva na vječnu slavu u Kristu, on će vas, pošto malo pretrpite, usavršiti, učvrstiti, ojačati, utvrditi.    1Pt 5, 8-10