SVETI SERAPION THMUJSKI

0321serapionSveti Serapion Thmujski – u mladosti se sa svojim prijateljem Amounom povukao u egipatsku pustinju te postao jedan od najpoznatijih učenika svetog Antuna Pustinjaka. Zato je u povijesti Crkve uživao velik ugled. Sveti Jeronim u svome poznatom djelu “O slavnim muževima” govori o Serapionu kao o velikome umu te hvali njegovo prijateljstvo sa svetim Antunom. Spominje i njegovu spisateljsku djelatnost. Sveti Serapion je sa svetim Atanazijem bio veliki pobornik Nicejskoga vjerovanja. U novije doba je na Atosu pronađen tzv. “Serapionov eulogij” koji je značajan za proučavanje egipatske liturgije.

A vi imate Pomazanje od Svetoga, i znanje svi imate. Ne pisah vam zato što ne biste znali istine, nego jer je znate i jer znate da nikakva laž nije od istine. Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznaje Sina, ima i Oca. A vi – što čuste od početka, u vama nek ostane. Ako u vama ostane što čuste od početka, i vi ćete ostati u Sinu i Ocu. A ovo je obećanje koje nam on obeća: život vječni.            1Iv 2, 20-25