SVETI SALVADOR D’HORTA

7885458_7fa29e5dd5_mSveti Salvador d’Horta (1520.-1567.) – rodio se u siromašnoj obitelji u Španjolskoj. Ostao je siroče bez roditelja s mlađom sestrom koju je uzdržavao radeći kao postolar u Barceloni. Nakon sestrine udaje ulazi u Red Manje braće 1541. godine u Barceloni. Obavljao je najneobičnije poslove, živio je skromno i ponizno. Bog ga je odlikovao različitim karizmama pa i čudotvorstvom. Braća ga nisu razumjela te su ga selila iz mjesta u mjesto. Posljednja mu je postaja samostan svete Marije u Cagliariu na Sardiniji, u kojem je našao  mir i razumijevanje. Obolio je teško te je umro 1567. godine. Na njegov su grob vjernici dolazili, molili i čudesa su se počela događati. Tada su braća franjevci shvatili koga su imali.

Uvečer, kad sunce zađe, donošahu preda nj sve bolesne i opsjednute. I sav je grad nagrnuo k vratima. I on ozdravibolesnike – a bijahu mnogi i razne im bolesti – i zloduhe mnoge izagna. I ne dopusti zlodusima govoriti jer su ga znali. Rano ujutro, još za mraka, ustane, iziđe i povuče se na samotno mjesto i ondje se moljaše.

Mk 1, 32-35