SVETI ROBERT BELLARMINO

sveti_robert_bellarmino2Sveti Robert Bellarmino (1542.-1621.) je bio isusovac, biskup i kardinal. Rođen je 1542. godine u Montepulcianu u Toscani u Italiji. Kao osamnaestogodišnjak stupio je u Družbu Isusovu. Bio je glasoviti profesor i vrstan govornik u mnogim sveučilištima diljem Italije, a zatim na slavnom sveučilištu u belgijskom Louvainu. Papa Grgur XIII. poziva ga u Rim gdje se bavio najprije teološkom, govorničkom i duhovničkom djelatnošću. Postaje papinskim teologom te kardinalom. Veliki je uspjeh postiglo njegovo djelo “Mali katekizam” koji je doživio 400 izdanja, a preveden je na 56 jezika. Umro je 1621. godine u Rimu a pokopan je u crkvi svetog Ignacija. Papa Pio XII. mu je dao časni naslov – crkvenog naučitelja.

Uistinu je velika nagrada ako se opslužuju Božje zapovijedi. Čovjeku koji sluša – a ne Bogu koji naređuje – od koristi je ne samo ta prva i najveća zapovijed, već i ostale Božje naredbe usavršuju, ukrašuju, poučavaju, rasvjetljuju i napokon čine dobrim i blaženim onoga koji mu se pokorava. Zato, ako si pametan shvati da si stvoren na slavu Božju i za svoje vječno spasenje; shvati da je on tvoja svrha, da je to središte tvoje duše, da je on blago tvoga srca. Ako do tog cilja dospiješ, bit ćeš blažen, a ako njega mineš, bit ćeš jadan.       

Sveti Robert Bellarmin