SVETI POLION I EUZEBIJE

polion
Sveti Polion i sveti Euzebije – doživjeli su mučeništvo u Cibalama (danas Vinkovci). Sveti Polion je bio lektor, ali je i ostalim lektorima bio učitelj kako bi se bolje uključili u liturgiju. U vrijeme Dioklecijanova progona kršćana Polion je uhićen, osuđen (sačuvano je njegovo svjedočanstvo pred sucem) i spaljen. To se dogodilo na obljetnicu mučeništva svetog Euzebija, cibalskoga biskupa, koji je doživio mučeništvo ranije. U Đakovačkoj i srijemskoj biskupiji se istog dana slavi njihov spomendan. Od 1972. godine središnja župna crkva u Vinkovcima je posvećena svetom Euzebiju i Polionu pa smo ih i mi na ovaj način povezali.

euzebije

Pravom radošću smatrajte, braćo moja, kad upadnete u razne kušnje znajući da prokušanost vaše vjere rađa postojanošću. Ali neka postojanost bude na djelu savršena da budete savršeni i potpuni, bez ikakvih nedostataka. Blago čovjeku koji trpi kušnju: prokušan, primit će vijenac života koji je Gospodin obećao onima što ga ljube.       Jak 1, 2-4. 12