SVETI PIO DESETI

sveti_pio_X_2Sveti Pio X., papa (1835.-1914.) – potječe iz malog mjesta kod Trevisa, iz skromne seljačke obitelji. Postavši svećenik prošao je sve svećeničke službe: kapelana, župnika, biskupskog tajnika, biskupa u Mantovi, kardinala, venecijanskog patrijarha i pape. Za papu je izabran 1903. godine. Započeo je mnoge reforme u Crkvi: unaprijedio je liturgiju s crkvenom glazbom, izrađen je novi Zakonik kanonskog prava, poticao je biblijski studij. Uveo je pričest djece sa sedam godina. Odlučno se borio protiv modernizma kojim je želio očuvati katolički pogled vjere. Umro je na početku Prvog svjetskog rata što ga je teško pogodilo jer ga nije mogao spriječiti. Govorio je pokazujući raspelo: “Tu je moja politika!” Blaženim je proglasio Marka Križevčanina 1909. godine. Bio je franjevački trećoredac.

Naprotiv, i pošto smo, kako znate, u Filipima trpjeli i bili pogrđeni, odvažismo se u Bogu našemu iznijeti vam, uz tešku borbu, evanđelje Božje. Uistinu, naše poticanje ne proistječe iz zablude, ni nečistoće, ni prijevare, nego kako je Bog prosudio povjeriti nam evanđelje, tako ga i navješćujemo – ne kao da želimo ugoditi ljudima, nego Bogu koji prosuđuje srca naša. Nikada se zaista kako znate, ne poslužismo ni laskavom riječju ni – Bog nam je svjedok – prikrivenom pohlepom. Niti smo od ljudi iskali slavu – ni od vas, ni od drugih – premda smo se mogli nametnuti kao Kristovi apostoli. Ali bili smo među vama nježni kao majka što hrani i njeguje svoju djecu. Tako, puni ljubavi prema vama, htjedosmo vam predati ne samo evanđelje Božje nego i naše duše jer ste nam omiljeli.

1Sol 2, 2-8