SVETI PETAR ALKANTARSKI

(c) The Bowes Museum; Supplied by The Public Catalogue FoundationSveti Petar Alkantarski (1499.-1562.) – utemeljitelj diskalceata ili bosonogih franjevaca, veliki pokornik i molitelj. Rodio se u Alcantari 1499. godine, puno mu je ime i prezime: Petar Gravito. Sa šesnaest godina stupio je u Red Manje braće i s oduševljenjem se predao redovničkom franjevačkom životu. Studirao je u Salamanki, a zaređen je za svećenika 1524. godine. Obavljao je službu gvardijana i provincijalnog ministra. Kao mladi svećenik posvetio se pučkim misijama jer je bio vrstan propovjednik. On je poznati kao veliki pokornik i predani kontemplativac. Od pape Julija III. izmolio je 1555. godine da smije osnovati stroži ogranak franjevačkog života, takozvane diskalceate ili bosonoge franjevce, po njemu Alkantarince. Bio je vrstan duhovni vođa svete Terezije Avilske. Umro je 1562. godine, a svetim je proglašen 1669. godine. Ostavio je iza sebe knjižicu “Rasprava o molitvi i razmatranju” koja je objavljena i na hrvatskome jeziku.

Neprestano sjećanje na Boga i stalna misao na Božju nazočnost promiče pobožnost; poželjno je naime, da neprestano stojiš njemu na pogled čestom upotrebom kratkih uzdaha, koje sveti Augustin nazivlje strelovitim molitvicama. One naime čuvaju stav srca i zadržavaju toplinu pobožnosti. Posljedica toga jest to da je čovjek uvijek spreman na bogoljubno djelo, uvijek slobodan i pripravan da moli. Ovaj naputak je jedno od osobitih sredstava ili uzroka duhovnoga života.

Sveti Petar Alkantarski