SVETI PAŠKAL BAYLON

StPaschalBaylon_250Sveti Paškal Baylon (1540.-1592.) – potječe iz Aragonije u Španjolskoj. Bio je pastir, ali veoma pobožan. Želio je postati franjevcem pa je strpljivo čekao taj trenutak: 1546. godine stupio je u Red Manje braće, bosonogih franjevaca. Vršio je revno i predano službu samostanskog vratara. Slobodno je vrijeme uglavnom provodio u euharistijskome klanjanju. Častio je napose Majku Isusovu pa je pred mjesnim oltarom znao i zaplesati. Iza sebe je ostavio malu knjižicu vlastitih duhovnih iskustava, ali i poticaje ljudima da se zalažu živjeti dublje kršćanski. Papa Leon XIII. je svetog Paškala proglasio zaštitnikom euharistijskih kongresa.

Budući da nam Bog najviše želi dati darove, u svemu što od Boga moliš, čvrsto vjeruj da će ti Bog darovati što tražiš. A ništa ne moliš prije nego te je Bog potaknuo da moliš, a on je raspoloženiji da usliši tvoju molitvu, nego što si ti da ga zamoliš, te stoga on uvijek čeka da ga zamolimo. Zbog toga te na molitvu više tjera Božja volja koja te želi darivati, nego tvoja potreba za molitvom.           Iz spisa svetog Paškala