SVETI MATIJA APOSTOL

Sveti-matijaSveti Matija – Isusov je učenik koji je prema Djelima apostolskim (1, 15-26) izabran umjesto Jude Iškariotskog za dvanaestog apostola. Sveti Petar je predsjedao izborima te je postavio kriterij: “Jedan od ovih ljudi što bijahu s nama za sve vrijeme što je među nama živio Gospodin Isus – počevši od krštenja Ivanova pa sve do dana kada bi uzet od nas – treba da bude svjedokom njegova uskrsnuća” (Dj 1, 21-22). I bi izabran Matija: “tako bi pribrojen jedanaestorici apostola”. I više ništa o njemu ne znamo. Tek je drevna predaja prenijela da je Matija evangelizirao Etiopiju i da je umro mučenički za Gospodina Isusa, kojeg je slijedio od početka njegova djelovanja pa sve do smrti i uskrsnuća.

“Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio! Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Vi ste prijatelji moji ako činite što vam zapovijedam. Više vas ne zovem slugama jer sluga ne zna što radi njegov gospodar; vas sam nazvao prijateljima jer vam priopćih sve što sam čuo od Oca svoga. Ne izabraste vi mene nego ja izabrah vas i postavih vas da idete i rod donosite i rod vaš da ostane te vam Otac dadne što ga god zaištete u moje ime. Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge.”

Iv 15, 12-17