SVETI MATEJ, APOSTOL I EVANĐELIST

Dolci_San_MatteoSveti Matej, apostol i evanđelist – Matej govori o svom pozivu za apostola u evanđelju (Mt 9, 9-13), a sveti Marko (2,13-17) nam donosi nove obavijesti o Mateju apostolu. Sam sebe imenuje Matej, a Marko ga zove Levi Alfejev. Bio je carinik, zapravo ubiratelj poreza, Židov u službi okupatora Rimljana. Takvi su ljudi bili omraženi od naroda. I upravo takvog carinika Isus poziva za apostola, vjerojatno je na njemu otkrio i pozitivne crte. Napisao je evanđelje, predaja kaže u Judeji i to na hebrejskom (aramejskom) jeziku koje je potom prevedeno na grčki. Propovijedao je u Etiopiji gdje je mučenički završio svoj život. Relikvije mu se čuvaju u Salernu u Italiji.

Odlazeći odande, ugleda Isus čovjeka zvanog Matej gdje sjedi u carinarnici. I kaže mu: “Pođi za mnom!” On usta i pođe za njim. Dok je Isus bio u kući za stolom, gle, mnogi carinici i grešnici dođoše za stol s njime i njegovim učenicima. Vidjevši to, farizeji stanu govoriti: “Zašto vaš učitelj jede s carinicima i grešnicima!” A on, čuvši to, reče: Ne treba zdravima liječnika, nego bolesnima. Hajdete i proučite što znači: Milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Ta ne dođoh zvati pravednike, nego grešnike”.    

Mt 9, 9-13