SVETI MARTIN TOURSKI

MINOLTA DIGITAL CAMERASveti Martin Tourski (316.-397.) – po nekim hagiografima je “najomiljeniji europski svetac, zaštitnik svih nevoljnika, strah i trepet nasilnika”. Rođen je 316. godine u panonskom gradu Sabaria (danas Szombathely), gdje mu je otac vršio službu rimskog časnika. Premještajem oca Martin u Paviji pohađa školu, upoznaje kršćanstvo. Otac privoli sina za vojnički poziv. Prvo mu je mjesto Amiens u Galiji, gdje je odsjekao pola svoga vojničkog plašta i dao siromahu. Krsti se nakon toga, napušta vojničku službu i posvećuje se životu u samoći, molitvi i božanskom čitanju, te je uz njega nikla jedna redovnička zajednica. Vjernici Toursa izaberu ga za biskupa te se posve predade služenju Božjem narodu. Umro je 397. godine. Njegov grob postade jedno od najvećih svetišta u Europi. Predivan je časoslov za njegov blagdan, poslužio je kao uzorak i za blagdan svetog Franje.

O uistinu blažena muža! U njem nije bilo zlobe, nikoga nije sudio, nikoga osuđivao. U njegovim ustima ništa drugo ne bijaše doli Krist, mir i milosrđe. O neizreciva li muža! Rad ga nije umorio, niti ga je smrt pobijedila. Nije se bojao umrijeti niti je odbijao živjeti.

Božanski časoslov