SVETI LJUDEVIT MARIJA GRIGNON DE MONFORT

grignion-de-montfort_1Sveti Ljudevit Marija Grignon de Monfort (1673.-1716.) rođen je u Bretanji koja slovi kao najkatoličkija francuska pokrajina. Potječe iz brojne obitelji, imao je dva brata i šest sestara. Bio je kao dječak pobožan, pa se pripremao za svećeništvo na više mjesta. Kao mladi svećenik djeluje u Nantesu i Poitiersu, pa kraće vrijeme i u Parizu. Obilazio je mnoga mjesta držeći pučke misije. Promiče marijansku pobožnost: preporučuje molitvu krunice te potpuno predanje Majci Božjoj. Napisao je dva spisa: “Rasprava o pravoj pobožnosti svetoj Djevici” (prevedena i na hrvatski) i “Ljubav vječne mudrosti”. Osniva žensku redovničku zajednicu “Sestre od Mudrosti” i mušku “Marijina družba” (monfortanci). Umro je 1716. godine držeći svoje posljednje pučke misije.

Pod obranu se tvoju utječemo, sveta Bogorodice, ne odbij nam molbe u potrebama našim, nego nas od svih pogibli uvijek oslobodi. Djevice slavna i blagoslovljena, Gospođo naša, Posrednice naša, Zagovornice naša! Sa svojim nas Sinom pomiri, svojemu nas Sinu preporuči, svojemu nas Sinu izruči!                    

Antifona Blaženoj Djevici Mariji “Sub tuum presidium”