SVETI KVIRIN SISAČKI

IFSveti Kvirin Sisački – Sisak je drevni grad: Iliri su ga zvali Segestica, a Kelti Siscia. Od 35. godine poslije Krista potpao je pod rimsku vlast i postao je središte Posavske Panonije. S vremenom je u nj došlo kršćanstvo pa je postao sjedištem biskupije. Jedan od sisačkih biskupa je bio mučenik Kvirin. Za vrijeme Dioklecijanova progona kršćana uhićen je i biskup Kvirin te je s kamenom o vratu bačen u Savu. Kršćani su mu pronašli tijelo pa su ga časno sahranili. Njegove su relikvije prenesene u Rim. Danas je sveti Kvirin zaštitnik grada Siska i Sisačke biskupije, grada Krka i Krčke biskupije te jedan od zaštitnika Zagrebačke nadbiskupije.

Uistinu, besjeda o križu ludost je onima koji propadaju, a nama spašenicima sila je Božja. Ta pisano je: Upropastit ću mudrost mudrih, i odbacit ću umnost umnih. Gdje je mudrac? Gdje je književnik? Gdje je istraživač ovoga svijeta? Zar ne izludi Bog mudrost svijeta? Doista, kad svijet u mudrosti Božjoj Boga ne upozna mudrošću, svidjelo se Bogu ludošću propovijedanja spasiti vjernike. Jer i Židovi znake ištu i Grci mudrost traže, a mi propovijedamo Krista raspetoga: Židovima sablazan, poganima ludost, pozvanima pak – i Židovima i Grcima – Krista, Božju snagu i Božju mudrost. Jer ludo Božje mudrije je od ljudi i slabo Božje jače je od ljudi.            

1Kor 1, 18-25