SVETI KUZMA I DAMJAN

2014-9-25_26_rujna_sveti_kuzma_i_damjan(7)Sveti Kuzma i Damjan – braća su blizanci. Rođeni su u 3. stoljeću u Arabiji. Studirali su medicinu u Siriji. Bili su liječnici koji su liječili bez naknade, i to svakoga bez razlike. Njihovi životopisci kažu: “Nad bolesnikom bi se najprije pomolili i blagoslovili ga gledajući u njemu najprije Božje stvorenje”. Živjeli su u doba cara Dioklecijana koji je progonio kršćane. Njegovi službenici nisu poštedjeli ni liječnike koji su svima činili dobro, uhitili su ih te im odrubili glave. Njihovo se štovanje jako proširilo te su im građene mnoge crkve i kapele pa tako i u Hrvatskoj. Zaštitnici su liječnika, ljekarnika i bolesnika.

Nego, morali i trpjeti zbog svoje pravednosti, blago vama! No ne bojte se njhova zastrašivanja i ne plašite se! Naprotiv, Gospodin – Krist neka vam bude svet, u srcima vašim, te budite uvijek spremni na odgovor svakomu koji od vas zatraži obrazloženje nade koja je u vama, ali blago i s poštovanjem, dobre savjesti da oni koji ozloglašuju vaš dobar život u Kristu, upravo onim budu postiđeni za što vas potvaraju. Ta uspješnije je trpjeti, ako je to Božja volja, čineći dobro, nego čineći zlo.

1Pt 3, 14-17