SVETI KARLO LWANGA I DRUGOVI

Carlo_LwangaSveti Karlo Lwanga i drugovi – ugandski su mučenici, prvi afrički mučenici crnci. Godine 1879. u Ugandu su došli kao misionari “bijeli oci”. Ispočetka su bili dobro primljeni i njihovo misionarsko djelovanje je pomalo donosilo plodove. Zavidni arapski trgovci su podjarili kralja i počeli su progoni kršćana. Upravo na kraljevskom dvoru se nalazio popriličan broj kršćana. U razdoblju od 1885. do 1887. godine taj je progon bio najjači. Predstojnik kraljevih paževa Karlo Lwanga s 15 svojih drugova paževa spaljeni su na današnji dan, a kasnije su i drugi kršćani bili ubijani. Proglašeni su blaženima 1920., a svetima 1964. godine.

Ovi afrički mučenici zaista znače početke novog razdoblja. Naravno, neka se pamet ne okrene prema progonstvima i vjerskim sukobima, nego prema kršćanskom i građanskom preporodu. Afrika naime, koja je orošena krvlju ovih mučenika, prvih u novom razdoblju, ta se Afrika, oslobođena i samosvojna, preporađa.

Papa Pavao VI., prigodom proglašenja svetima