SVETI JOSIP RADNIK

sv.-josip-radnik-_i_isusSveti Josip Radnik – Jednom je Isus rekao: “Otac moj sve do sada radi pa i ja radim.” (Iv 5,17). Bog je prvi djelatnik, radnik, on neprestano stvara. I utjelovljeni Sin Božji kaže: “… i ja radim”. Kao čovjek Isus je nazvan “drvodjeljom – tesarom”. Tako je Gospodin svojim radom posvetio sve ljudske poslove. Učio je tesarski posao od svetog Josipa, a to znači da ljudi trebaju raditi udruženo, suradnički. Iz Svetog pisma se vidi da je rad čovjekova vlastitost, “čovjek je svagdje u Bibliji pri poslu”. Godine 1889. proglasiše ljudi 1. svibanj (“1. maj”) kao Praznik rada. Papa Pio XII. je želio ljudskom radu dati i religiozni smisao. Odredio je da se 1. svibnja slavi blagdan svetog Josipa radnika. Tako je ljudima dao uzor radnika koji s vjerom radi, koji je Isusa uputio u rad. Rad je “milost”, pa se po njemu čovjek ne samo hrani nego i posvećuje.
I sve što god riječju ili djelom činite, sve činite u imenu Gospodina Isusa, zahvaljujući Bogu Ocu po njemu! Što god radite, zdušno činite, kao Gospodinu, a ne ljudima, znajući da ćete od Gospodina primiti nagradu, baštinu. Gospodinu Kristu služite. Kol 3, 17. 23-24