SVETI JOSIP KUPERTINSKI

0Josip-KupertinskiSveti Josip Kupertinski (1603.-1663.) – bio je franjevac konventualac. Pravo ime mu je Josip Maria Desa; rođen je u Cupertinu u talijanskoj provinciji Pugla, u siromašnoj obitelji. 1626. godine stupa među franjevce konventualce, a svećenik je postao 1636. godine uz velik napor u studiju. Bio je odan pobožnosti i pokori. Kao svećenik je bio dobar ispovjednik. Obdaren je bio izvanrednim darovima, osobito ushitima i levitacijama. Zato su ga zvali “leteći svetac”. Zbog tih izvanrednih darova je imao i poteškoća. S jedne strane su ga salijetali mnogi znatiželjnici a s druge strane bio podvrgnut ispitivačima sa strane Crkve, pa i inkvizicije. Umro je u Osimu 1663. godine. Zaštitnik je učenika i studenata.

Tri su stvari svojstvene redovniku: ljubiti Boga svim srcem, neprestano ga hvaliti ustima, bližnjemu svijetliti primjerom dobrih djela. Nitko tko se daje na duhovni ili redovnički život, neće moći postići savršenost bez ljubavi Božje. Tko ima ljubav, bogat je, mada to i ne zna; tko nema ljubavi veoma je nesretan.

Sveti Josip Kupertinski