SVETI IVAN TROGIRSKI

sveti_ivan_trogirski_3Sveti Ivan Trogirski – Premda danas opća Crkva slavi svetu Margaretu Škotsku i svetu Gertrudu, mi smo se odlučili za ovog sveca jer je s naših prostora. Prema Kamaldalijevskom ljetopisu sveti Ivan Trogirski je najprije bio benediktinac u samostanu svetog Petra u Osoru na otoku Cresu. Iz toga je samostana bio i glasoviti splitski nadbiskup Lovro. Kada je u drugoj polovici 11. stoljeća papinski izaslanik prolazio hrvatskim krajevima, u pratnji mu je bio svećenik Ivan koji je slovio kao svet i učen, zamoliše Trogirani da im na upražnjenu biskupsku stolicu postavi upravo Ivana, što je ovaj i učinio. Sveti Ivan Trogirskki je razvio živu pastoralnu djelatnost provodeći reformu pape Grgura VII. Godine 1105. uspio je nagovoriti ugarskog kralja Kolomana da ne razori Trogir čime se bio prijetio. Umro je oko 1111. godine, a grob mu je u trogirskoj katedrali.

Zato i mi, okruženi tolikim oblakom svjedoka, odložimo svaki teret i grijeh koji nas sapinje te postojano trčimo u borbu koja je pred nama! Uprimo pogled u Početnika i Dovršitelja vjere, Isusa, koji umjesto radosti što je stajala pred njim podnese križ, prezrevši sramotu te sjedi zdesna prijestolja Božjega. Doista pomno promotrite njega, koji podnese toliko protivljenje grešnika protiv sebe, da – premoreni – ne klonete duhom.

Hebr 12, 1-3