SVETI IGNACIJE ANTIOHIJSKI

ignacijeantiohijskilf5Sveti Ignacije Antiohijski – treći je biskup u Antiohiji (Sirijskoj), nakon svetog Petra i Evodija. Rođen je polovicom I. stoljeća; mnogi misle da je robovskoga podrijetla poradi smrti koju je podnio. Ipak je uspio steći dobru izobrazbu. Upoznavši različite religije odlučio se za kršćanstvo. Postao je biskupom u Antiohiji, bio je gorljiv propovjednik koji je oduševljavao za kršćansku vjeru. U vrijeme cara Trajana ga optužiše da je kršćanin, podvrgnut je mučenju a onda osuđen da bude u Rimu bačen pred zvijeri. Prolazeći brodom uz obalu Male Azije imao je priliku susresti se s biskupima mjesnih crkava i njihovih vjernika. Tako je uputio pismo svetom Polikarpu biskupu u Smirni, te Crkvama u Efezu, Magneziju i Tralesu. U njima izražava svoju spremnost dati život za Krista. Zahvaljujući njemu može se bolje upoznati organizacija i djelovanje u pojedinim crkvama. Za prvog stoljeća kršćanstva za njega kažu da je bio praslika pravoga biskupa. Umro je u rimskom Koloseumu nakon mučenja divljih zvijeri 110./115. godine.

Ne budimo neosjetljivi na Kristovu dobrotu. Kad bi on postupao kako mi postupamo, ne bi nas više bilo. Zbog toga, kad smo već postali njegovi učenici, naučimo se živjeti kako traži kršćanstvo. Tko se drugim imenom naziva osim ovoga, taj nije Božji. Odbacite dakle slabi kvasac, zastario i kiseo, i promijenite se u novi kvasac koji je Isus Krist. Neka vam on bude sol života, da se tko među vama ne pokvari, jer će vas suditi po mirisu.             

Sveti Ignacije Antiohijski