SVETI FRANJO PAULSKI

Sveti-Franjo-PaulskiSveti Franjo Paulski (1416.-1507.) – rođen je 1416. godine u mjestu Paola u Kalabriji (Italija). Kao mladić se odlučio za isposnički život u samoći. S 19 godina okupio je skupinu sljedbenika i osnovao je redovničku zajednicu. Nazvali su se “minimi-najmanji”. Osim muških članova pristupaju mu i žene koje osnivaju svoj samostan. Obje su zajednice i danas žive i djelatne. Uz duhovni život njegovali su i karitativne djelatnosti. Franjo je čudesno pomogao oboljele od kuge u Napulju. Pozvan je u Francusku gdje je bio uz bolesnički krevet kralja Luja XI. Umro je u visokim godinama 1507. godine. Zaštitnik je oboljelih od kuge te u raznim duševnim i tjelesnim bolima.

Ljubite mir. On je najdragocjenije blago koje svatko mora najviše željeti. Već znate da naši grijesi srde Boga. Vi trebate činiti pokoru da vam milosrdni Bog oprosti. Što ljudima skrivamo, Bogu je otkriveno. Zbog toga se obratite iskrena srca. Tako živite da steknete Gospodinov blagoslov i neka mir Boga Oca našega neprestano bude s vama.            Iz Pisama svetog Franje Paolskog