SVETI DOMINIK SAVIO

Sv.-Dominik-SavioSveti Dominik Savio (1842.-1857.) – jedan je od najmlađih svetaca Crkve, nije doživio ni punih 15 godina. Rodio se 1842. godine u mjestašcu Rivi u Piemontu. Kao dječak je njegovao pobožni život koji je mnoge zadivio. Zato ga je njegov župnik odveo u Torino u oratorij svetog Ivana Bosca. Dječak Dominik je čuvši propovijed Don Bosca o svetosti odlučio postati svetac. Osnovao je društvo Bezgrešne među dječacima oratorija. Naglo je obolio te preminuo 1857. godine. Prvi mu je životopis napisao sveti Ivan Bosco. Papa Pio XII. ga je proglasio blaženim i svetim. Uzor je i poticaj djeci da mogu revno živjeti svoju kršćansku vjeru, pa postati i sveti.

U onaj čas pristupe učenici Isusu pa ga zapitaju: “Tko je, dakle, najveći u kraljevstvu nebeskom?” On dozove dijete, postavi ga posred njih i reče: “Zaista, kažem vam, ako se ne obratite i ne postanete kao djeca, nećete ući u kraljevstvo nebesko. Tko god se dakle ponizi kao ovo dijete, taj je najveći u kraljevstvu nebeskom. I tko primi jedno ovakvo dijete u moje ime, mene prima.”                          Mt 18, 1-5