SVETI DANIJEL I DRUGOVI

martyrsSveti Danijel i drugovi – druga su skupina franjevaččkih mučenika; prva je takozvana Franjevački prvomučenici iz 1220. godine. Nakon smrti svetog Franje braća su često i odvažno išla u misije. Tako 1227. godine pođoše u Maroko sedmorica braće: Danijel, eksprovincijal Kalabrije, vođa skupine, Anđeo, Samuel, Domno, Leon, Hugolin i Nikola. Došavši u Ceutu počeli su naviještati Evanđelje stanovništvu koje je bilo uglavnom muslimansko. Brzo ih uhitiše te predvedoše kralju koji od njih zatraži da se odreknu svoje kršćanske vjere te prihvate islam. Oni to hrabro i odlučno odbiše te su bili izloženi mučenju, a pritom im odrubiše glave i “oni predadoše Bogu duše krvlju okupane” (opis mučenja iz pera jednog suvremenika).

Onda se podiže veliki svećenik i sve njegove pristaše – sljedba saducejska. Puni zavisti, pohvataju apostole i strpaju ih u javnu tamnicu. Ali anđeo Gospodnji noću otvori vrata tamnice, izvede ih i reče: “Pođite i postojano u Hramu navješćujte narodu sve riječi Života ovoga”. Poslušni, u praskozorje su ušli u Hram te naučavali. Uto stiže veliki svećenik i njegove pristaše, sazovu Vijeće i sve starješinstvo sinova Izraelovih pa pošalju u zatvor da ih dovedu.

Dj 5, 17-21