SVETI ČETRDESET MUČENIKA

Blagdan-40-mučenikaSveti Četrdeset mučenika – ostavili su snažan dojam na kršćane jer je njihovo mučeništvo opisano i brojnim svjedočanstvima posvjedočeno. Veliki crkveni propovjednici o njima su često propovijedali. Za vrijeme cara Licinija pohvatano je 40 vojnika kršćana od kojih je traženo da se odreknu kršćanske vjere. Oni su to odbili, pa su bačeni u vodu koja se smrzavala. Preminuli su 9. ožujka 320. godine u Armeniji, u kupalištu grada Sebaste. Njihova su tijela bila spaljena da se ne bi njihove relikvije raznosile među kršćane. Svi su čašćeni kao važni svjedoci kršćanske vjere.

I ne samo to! Mi se dičimo i u nevoljama jer znamo: nevolja rađa postojanošću, postojanost prokušanošću, prokušanost nadom. Nada pak ne postiđuje. Ta ljubav je Božja razlivena u srcima našim po Duhu Svetom koji nam je dan!             Rim 5, 3-5