SVETI ANZELMO KENTERBERIJSKI

saintanselmofcanterburySveti Anzelmo Kenterberijski (1033.-1109.) je bio biskup i crkveni naučitelj. Rođen je 1033. godine u Aosti u Pijemontu. U samostanu Le Bec u Francuskoj stupio je u Benediktinski red. Svoju je redovničku braću poučavao u teologiji, a osobno je predano nastojao oko kršćanske savršenosti. Pošao je u Englesku gdje je postao kenterberijskim biskupom. Mnogo je truda i hrabrosti uložio boreći se za slobodu Crkve, pa je dva puta morao ići u progonstvo. Iza sebe je ostavio izvorne spise iz teologije. Umro je 1109. godine u Canterburyu.

Molim, Bože, da te upoznam i ljubim da bih se radovao u tebi. Ako ne mogu u ovom životu do punine, nek dnevno napredujem dok dođe punina. Nek ovdje u meni napreduje spoznaja tebe, a ondje nek bude potpuna. Nek ljubav prema tebi raste, a ondje nek je potpuna, kako bi ovdje moja radost u nadi bila velika, a tamo u stvarnosti potpuna.                        Iz “Proslogiona” svetog Anzelma