SVETI ANTUN MARIJA CLARET

0antun_marija_claret1Sveti Antun Marija Claret (1807.-1870.) – rodio se u Kataloniji 1807. godine. Zaređen je za svećenika te uspješno djeluje kao pučki misionar. Godine 1849. osnovao je misijsku družbu “Sinovi Srca Marijina”, a potom i žensku granu “Kćeri Srca Marijina”, popularno klaretinci i klaretinke. Bio je veliki štovatelj i pobožnik Srca Marijina. Imenovan je nadbiskupom Santiaga na Kubi gdje djeluje od 1850. do 1857. godine. Duhovnim je vježbama obnavljao svećenstvo, a puk pastoralnim pohodima i misijama. Za vrijeme potresa i pošasti obilazio je bolnice ispovijedajući, tješeći i pružajući milostinju. Za socijalno dobro puka po župama je osnivao štedionice. Postao je trn u oku neprijateljima vjere te se vraća u Španjolsku. Napisao je nekoliko vrijednih aketskih spisa te promicao dobru knjigu. Sudjelovao je na Prvom vatikanskom saboru. Umro je 1870. godine u Fontfroideu u Južnoj Francuskoj. Svetim je proglašen 1950. godine.

Kristova ljubav potiče, sili nas da trčimo i da letimo nošeni krilima svetoga žara. Tko istinski ljubi Boga, ljubi i bližnjega. Pravi revnosnik poistovjećuje se s onim koji ljubi, ali u višem stupnju, već prema stupnju ljubavi. Kolikom ljubavi gori, toliki ga žar revnosti potiče. Nema li tko žara, znači da je u njegovu srcu ugasla ljubav.

Sveti Antun Marija Claret