SVETI ALBERT CHMIELOWSKI

Św_Brat_Albert_by_Leon_Wyczółkowski_(1901-1902)Sveti Albert Chmielowski (1845.-1916.) – rodio se 1845. godine nedaleko Krakowa. Ostao je rano bez roditelja pa ga je odgajala rodbina. Godine 1863. sudjeluje u pobuni protiv Rusije, bio je ranjen i zarobljen, noga mu je amputirana te je postao invalid. Otkrio je slikarski talent pa studira u Parizu i Münchenu slikarstvo. Vraća se kao tridesetogodišnjak u domovinu te svoje umjetničko stvaranje posvećuje slavi Božjoj. Otkrio je bijedu ljudi pa im želi pomoći. Nadahnuo se svetim Franjom te je nosio sivi habit i nazivao se brat Albert. Zavjetuje se na franjevačko trećoredsko pravilo svetog Franje i osniva svjetovni institut – “Sluga siromaha” popularno “Družba Albertinaca”. Osniva i ženski ogranak “Družba Albertinki”. Umro je 1916. godine u svetištu koje je osnovao.

Što koristi, braćo moja, ako tko rekne da ima vjeru, a djela nema? Može li ga vjera spasiti? Ako su koji brat ili sestra goli i bez hrane svagdanje pa im tkogod od vas rekne: “Hajdete u miru, grijte se i sitite”, a ne dadnete im što je potrebno za tijelo, koja korist? Tako i vjera: ako nema djela, mrtva je u sebi.      

Jak 2, 14-17