SVETA TEREZIJA BENEDIKTA OD KRIŽA

sveta_terezija_benedikta_od_kriza4Sveta Terezija Benedikta od Križa – rođena je 1891. godine u židovskoj obitelji u Breslau (danas Wroclaw u Poljskoj) kao Edith Stein. Završila je studij filologije i filozofije te postala asistentica filozofa Edmunda Husserla. Susrela se s djelima svete Terezije Avilske te se odluči krstiti u 31. godini života, a nekoliko godina poslije postaje karmelićankom pod imenom Benedikta Terezija od Križa. Bavi se kršćanskim filozofima (sveti Toma Akvinski) i misticima (sveti Ivan od Križa), piše vrijedna djela. Zbog svoga židovskog podrijetla iz Kölna odlazi u Nizozemsku, ali su je nacisti otkrili i uhitili te internirali u zloglasni Auschwitz te je 1942. godine usmrtili u plinskoj komori. Papa Ivan Pavao II. ju je proglasio blaženom i svetom, te zaštitnicom Europe.

Je li moguće, Gospodine, da se netko nanovo rodi tko je prekoračio sredinu života? Ti reče, a meni to postade stvarnost. Cijelog života teret, grijeh i muka padoše s mene… O, kako nijedno srce ljudsko ne shvaća što si ti pripravio onima koji te ljube! Sada te imam, i nikada te neću pustiti. Gdje god me vodile staze života, ti si kraj mene. Ništa me ne može rastaviti od ljubavi tvoje.

Edith Stein