SVETA RUŽA LIMSKA

iqy93dSveta Ruža Limska (1586.-1617.) – se rodila u Limi (Peru) 1586. godine, dobila je na krštenju ime Izabela. Jedna Indijanka, kućna pomoćnica, zvala ju je Ruža iz milja; i tako su je svi zvali, pa to čini i Crkva štujući ovu sveticu. Odbila je udaju i posvetila se Gospodinu Isusu. Zauzeto je činila pokoru koju je ljubavlju prožela. Slijedila je svetu Katarinu Sijensku pa je osnovala prvi kontemplativni samostan u Južnoj Americi, dominikanski. Skrbila se o siromasima, a molitvom je podupirala misijsko djelovanje franjevca svetog Franje Solana. Živjela je samo 31 godinu, ali dovoljno za jedan svet život. Sveta Ruža je pokopana u Limi u samostanu Rosario. Sačuvano je nekoliko njezinih pisama i spisa iz kojih se otkriva duhovnost svete Ruže Limske.

Gospodin Spasitelj prozbori i neusporedivom uzvišenošću reče: “Neka svi znadu da milost dolazi tek nakon iskušenja, i neka razumiju kako je nemoguće dospjeti do vrhunca milosti bez tereta poteškoća. Neka shvate da mjera darova raste usporedo s povećanjem napora. Neka se ljudi boje da ne zalutaju i ne pogriješe. To su jedine prave ljestve za raj, i bez križa nema puta kojim bi se mogli popeti do neba”.

Iz Spisa svete Ruže Limske