SVETA PERPETUA I FELICITA

PerpetuaSveta Perpetua i Felicita – kršćanske su mučenice iz Kartage s početka 3. stoljeća. Perpetua je bila žena odlična roda, Felicita joj je bila sluškinja. Otkrivene su da su kršćanke te su bile zatočene s još nekoliko kršćana. U zatočenju je Perpetua rodila kćerku. Bile su bačene pred bijesna goveda koja su ih izbola, a potom im je odrubljena glava. U “Acta martyrium” upisano je njihovo mučeništvo na jedan dirljiv i potresan način. Njihova se imena nalaze u Rimskome kanonu.

Nakon toga vidjeh: eno velikoga mnoštva, što ga nitko ne mogaše izbrojiti, iz svakoga naroda, i plemena, i puka, i jezika! Stoje pred prijestoljem i pred Jaganjcem odjeveni u bijele haljine; palme im u rukama. Viču iza glasa: “Spasenje Bogu našemu koji sjedi na prijestolju i Jaganjcu!”.            Otk 7, 9-10