SVETA ELIZABETA UGARSKA

f6d2f597c3e883ac85b19429d92b1a3eSveta Elizabeta Ugarska ili Tirinška (1207.-1231.) – zaštitnica je franjevačkog svjetovnog reda (FSR). Rođena je 1207. godine kao kćerka ugarskohrvatskog kralja Andrije II. Kao djevojčica je iz političkih razloga zaručena za Ludviga, grofa Thüringije te se onamo preselila. Odgajala ju je grofica Sofija te je lijepo napredovala u duhovnome životu. Vjenčala se s 14 godina i sretno živjela s Ludvigom s kojim je imala troje djece. Muž joj je umro dok je bio na križarskoj vojni 1227. godine. Otada se više posvećuje duhovnom životu te pomaže siromašne i bolesne. Djever ju je otjerao s dvora želeći osigurati nasljedstvo svome sinu. Oduzeli su joj i djecu. Stupila je u Franjevački svjetovni red te je živjela u pokori i siromaštvu. Umrla je u dobi od 24 godine, 1231. godine. Sahranjena je u Marburgu. Zaštitnica je karitativnih ustanova.

Elizabeta kraljevskog roda slavlje slavi u nebesima trostrukim zaslugama. Na zemlji je naime ostavila pozvanima u nasljeđe primjere vrlina trovrsnog života. Sigurnom je nogom kročila djevičanskim, bračnim i udovičkim staležom.

Božanski časoslov