SVETA BRIGITA ŠVEDSKA

201101130957051Sveta Brigita Švedska (1302.-1373.) – potječe iz ugledne švedske obitelji; udala se te je sa svojim mužem imala osmero djece koju je dobro odgajala te su živjeli dobrim kršćanskim životom, a kćerka Katarina je također svetica. Nakon smrti svoga muža sudjeluje u javnom životu Europe svoga vremena. Posredovala je oko sukoba među vladarima te joj je uspijevalo graditi mir. Zauzimala se za povratak pape iz Avignona u Rim. Bila je velika hodočasnica te je pohodila Svetu zemlju. Posljednje je godine života provela u Rimu gdje je i umrla 1373. godine. Svoja duhovna iskustva je zapisala u knjizi “Objave”. Bila je franjevačka trećoredica. Papa Ivan Pavao ju je proglasio zaštitnicom Europe.

Isuse Kriste, vječna slasti za sve one koji te ljube, radosti što nadilaziš svaku drugu radost i svaku želju, spasenje i ufanje svih grešnika! Ti si pokazao da nemaš većega zadovoljstva od toga da budeš među ljudima, tako da si u punini vremena uzeo i ljudsku narav iz ljubavi prema nama. Sjeti se svih patnja što si ih pretrpio od časa svojega začeća, a osobito za svoje svete Muke, kako je to bilo odlučeno i određeno po Božjem naumu u vječnosti… Presveti Otkupitelju, po zaslugama svih svojih patnja i boli što si ih pretrpio, prije svoje Muke na Križu, podijeli mi prije moje smrti milost da se savršeno pokajem, da se iskreno i potpuno ispovijedim, da učinim dostojnu zadovoljštinu i da zadobijem oproštenje svih mojih grijeha. Amen.

Molitve svete Brigite, Prva molitva