SV. PETAR KANIZIJE

200px-Saint_Petrus_CanisiusSveti Petar Kanizije (1521.-1597.) – je njemački isusovac, “drugi apostol Njemačke” i crkveni naučitelj. Rodio se 1521. godine na granici Nizozemske i Njemačke. Kao petnaestogodišnjak ide na studij u Köln te već u svojoj 20. godini doktorira. Susreo se s isusovcem Petrom Faberom, upoznao je život i djelovanje Družbe Isusove, te je odlučio postati isusovcem. Organizira svoj Red te ga vodi u djelovanju da se očuva u Njemačkoj katolička vjera. Posebno se posvećuje mladeži te osniva isusovačke kolegije i sveučilišta po mnogim njemačkim gradovima. Piše svoj “Katekizam” koji je bio nenadomjestiva knjiga za njemačke katolike. Godine 1580. dolazi u Fribourg gdje osniva kolegij. U njemu je umro 1597. godine te bio pokopan. Proglašen je svetim 1864. godine a crkvenim naučiteljem 1925. godine.

Vječni Prvosvećeniče, svidjelo se tvojoj neizmjernoj dobroti te sam na onaj apostolski blagoslov mogao povjeriti na potvrdu i uspjeh tvojim apostolima Petru i Pavlu koji se časte u Vatikanu te ondje, tvojim darom, tvore čudesa. Tu sam osjetio veliku utjehu i blizinu tvoje milosti koja mi je iskazana na zagovor takvih zagovornika. I oni su se blagoslivljali i zagovarali moje poslanje u Njemačkoj te mi kao apostolu Njemačke obećavali svoju naklonost. Znaš, Gospodine, koliko si mi puta onoga dana povjeravao Njemačku koja mi je otada bila na brizi i za koju želim živjeti i umrijeti.                    Sv. Petar Kanizije