SV. LJUDEVIT IZ CASORIE

Lud_Casoria-258x300Sveti Ljudevit iz Casorie (1814. – 1885.) – Kako je spomendan sv. Ivane Franciske Chantal premješten na 12. kolovoza, nije bilo lako naći Božjeg ugodnika koji se ovog dana slavi. Blaženici se slave uglavnom u mjesnim ili krajevnim Crkvama, a u to spadaju i redovničke zajednice. Odlučili smo se ipak za bl. Ljudevita jer je i vremenski blizu. Rodio se 1814. godine, na krstu je dobio ime Arkanđeo, a po prezimenu je Palmentieri. Stupio je u franjevačku napuljsku provinciju. Kao mladi svećenik predaje mladim franjevcima filozofiju i ostale znanosti. Na jednome euharistijskom klanjanju 1847. godine dobio je poticaj na zauzetije pastoralno djelovanje. Utemeljuje Akademiju vjere i znanosti, organizira prijevod na talijanski djela sv. Bonaventure, osniva tiskare i glazbena društva, organizira misijska društva, oživljava FSR i uključuje ga u karitativno djelovanje i drugo. Umro je 1885. godine te je za njega odmah počeo postupak za proglašenje blaženim, a beatifikacija se dogodila tek 1964. godine, a 2014. je proglašen svetim.

Zahvaljujemo Bogu, Ocu Gospodina našega Isusa Krista, svagda za vas moleći. Jer čuli smo za vašu vjeru u Kristu Isusu i za ljubav koju gajite prema svima svetima poradi nade koja vam je pohranjena u nebesima. Za nju ste već čuli u Riječi istine – evanđelju koje je do vas doprlo te plodove nosi i raste, kao što po svem svijetu, tako i među vama od dana kad ste čuli i spoznali milost Božju po istini, kako ste naučili od ljubljenog Epafre, sluge zajedno s nama; on je umjesto nas, vjeran poslužitelj Kristov, on nas je i obavijestio o vašoj ljubavi u Duhu.      Mt 10, 18-22