SV. IVAN OD KRIŽA

0Sveti_ivan_od_krizaSveti Ivan od Križa (1542. – 1591.) – obnovitelj je karmelskoga reda sa sv. Terezijom, vrstan pisac mističnih djela zbog čega je proglašen “mističkim naučiteljem”. Rođen je 1542. godine u izuzetno siromašnoj obitelji. Nakon što je svršio školu, radi kao bolničar. Stupa u karmelski red te postaje Ivan od Križa. Nezadovoljan sa stanjem u Redu sa sv. Terezijom Avilskom daje se na obnovu, te tako nastaju bosonogi karmelićani. Zbog toga je proživio velike i brojne neugodnosti od redovnika koji nisu željeli obnovu, čak je jedno vrijeme bio i zatvoren. Umro je u dobi od 49 godina u Ubedi 1591. godine. Napisao je izvrsna djela iz  mističke teologije i duhovnosti koja se i danas prevode na različite jezike, pa je preveden cijeli njegov opus i na hrvatski jezik.

Mnoga su i čudesna otajstva razotkrili sveti učitelji i pobožne duše u ovozemnom životu. Ipak, većim dijelom ta otajstva čekaju da budu izrečena i razumljiva. Zato valja duboko kopati u Kristu. On je poput bogata rudnika što ima mnogo rukavaca s blagom. I ma koliko tko kopao, nikad neće stići na kraj. Štoviše, u svakom rukavcu posvuda susreće nove žile novih bogatstava. Stoga Apostol reče o Kristu: U kom su sva bogatstva mudrosti i spoznaje skrivena. Duša u to blago ne može zaći niti mu se može primaći ako prije ne uloži silan napor da prodre i uđe, trpeći iznutra i izvana, i ako je prije Bog ne obaspe mnogim razumskim i osjećajnim dobročinstvima. A svemu tome treba da prethodi dugotrajno duhovno uvježbavanje.                                                                              

                                                                                                                                                                Sv. Ivan od Križa