SV. FRANCISKA CABRINI

showthumbSveta Franciska Cabrini (1850.-1917.) – utemeljiteljica je družbe “Misionarki Presvetog Srca Isusova”. Rodila se kao 13. dijete dobre kršćanske obitelji Cabrini u biskupiji Lodi nedaleko Milana. Postala je učiteljicom i vrlo se angažirala u svojoj župi. Biskup Lodija joj preporuči osnivanje nove družbe, a ona je to odmah ostvarila te osnovala “Misionarke Presvetog Srca Isusova”. Družba se teško probijala, sestre su živjele u siromaštvu, ali je počela osnivati samostane diljem Italije. Želi da družba krene u svijet, a na preporuku pape Leona XIII. kreće s. Franciska u SAD kao pomoć talijanskim doseljenicima. Niču nove kuće, raste broj sestara, a majka Franciska sa svojim sestrama je stalno u akciji. Odlaze sestre i u Južnu Ameriku. Umrla je na današnji dan 1917. u Chicagu. Svetom je proglašena 1946. godine.

Na to im Pavao i Barnaba smjelo rekoše: “Trebalo je da se najprije vama navijesti riječ Božja. Ali kad je odbacujete i sami sebe ne smatrate dostojnima života vječnoga, obraćamo se evo poganima. Jer ovako nam je zapovjedio Gospodin: ‘Postavih te za svjetlost poganima, da budeš na spasenje do nakraj zemlje.'” Pogani koji su slušali radovali su se i slavili riječ Gospodnju te povjerovaše oni koji bijahu određeni za život vječni. Riječ se pak Gospodnja pronese po svoj onoj pokrajini.        Dj 13, 46-49