SV. DAMAZ I.

stDamasusSveti Damaz – papa, pjesnik i svetac. Bio je podrijetlom iz Hispanije ali je rođen u Rimu. Đakon je pape Liberija kojeg je 366. godine naslijedio kao rimski biskup. Pontifikat mu je bio vrlo buran jer je imao poteškoća s protupapom Urzinom. Sazvao je u Rimu tri sinode, te u dogovoru s carem Teodozijem drugi opći sabor u Carigradu 381. godine. Jedno mu je vrijeme bio tajnik sv. Jeronim kojem će povjeriti da na latinski jezik prevede Sveto pismo. Umro je prije nego je Jeronim zgotovio prijevod nazvan “Vulgata” 406. godine. Sveti Damaz je obogatio liturgiju uvođenjem svetkovanja crkvene godine. Ujedno je konačno odredio kanon biblijskih knjiga. Svoj je pontifikat završio smrću 384. godine. Za svetog Damaza se kaže da je bio erudit, vrstan poznavatelj crkvene povijesti te pisac i pjesnik.

Tako nam je potvrđena proročka riječ te dobro činite što uza nju prianjate kao uza svjetiljku što svijetli na mrklu mjestu – dok Dan ne osvane i Danica se ne pomoli u srcima vašim. Ponajprije znajte ovo: nijedno se proroštvo Pisma ne može tumačiti samovoljno jer nikada proroštvo ne bi ljudskom voljom doneseno, nego su Duhom Svetim poneseni ljudi od Boga govorili.     2Pt 1, 19-21