STATISTIKA ŽIVOTA I DJELOVANJA U ŽUPI UZVIŠENJA SV. KRIŽA Za godinu Gospodnju 2017.

KRŠTENI 202
KRIZMANI 97
PRVOPRIČESNICI 86
VJENČANI 81 par
POHODA BOLESNICIMA 22
UMRLI 123
SVETE PRIČESTI 170 000
BLAGOSLOV OBITELJ 2016/2017 780
ZARUČNIČKI TEČAJ 348 parova
BROJ ŽUPLJANA 10 000

OSVRT NA STATISTIKU

Nakon što je 2016. godina bila statistički nešto pozitivnija, ponovno je došla jedna koja je statistički u minusu, ali joj nećemo dopustiti da nas obeshrabri. Iako je razlika između krštenih i umrlih veća u korist krštenih, kad se pogleda na broj krštenih iz naše župe i usporedimo ga s brojem umrlih iz naše župe, razlika je još uvijek vrlo velika: čak – 33.
Krizmanika i prvopričesnika je nešto manje, no tome je razlog općenito manji broj djece u ovih godišta.
Broj vjenčanih parova je manji nego prošle godine, a k tome i dalje treba računati s time da je svega 22% vjenčanih parova u kojima je barem jedno od zaručnika iz naše župe.
Usprkos našem neprestanom opominjanju, razlika između umrlih sa sakramentima i bez sakramenata se drastično povećala, za razliku od prošle godine, kada je 73% pokojnika umrlo bez sakramenata, ove je godine to čak 87%. To se vidi i u broju pohoda bolesnicima. Iako svaka zagrebačka bolnica ima svoga svećenika, u slučaju potrebe i mi možemo otići u bolnicu, a jednako tako i kod kuće pohoditi bolesnike. Kad prilikom prijave pitamo članove obitelji, je li svećenik bio kod pokojnika prije smrti, redoviti je odgovor negativan, a isprika je u nagloj smrti. Pitamo se, može li se smrt u 70-tim, 80-tim i 90-tim godinama ikako nazvati naglom. Ne smijemo propustiti pozvati svećenika umirućemu. Ako živimo kršćanski, pobrinimo se da i umremo tako. Osobita je odgovornost na obitelji pokojnika. Usudim se reći da se na ovaj način poigravamo s ozbiljnim stvarima i vječnim životom onih koji su nam dragi. Svećenik donosi živoga Isusa Krista, utjehu i snagu Božju. Bolesnici i umirući vape upravo za time. Nastojmo brinuti za svoje bolesnike, kako bi se u trenutku naše smrti i uz nas našao netko tko će nam pozvati svećenika.
Ako pogledamo brojke koje se odnose samo na našu župu, statistika izgleda ovako: KRŠTENI: 74, prošle godine 76: -2, VJENČANI: 18, prošle godine 33: -15, UMRLI: 117, prošle godine 129: -12.
Broj podijeljenih svetih pričesti je iz godine u godinu konstantan, tj. oko 170 000, koju tisuću više ili manje.
Blagoslov obitelji je još uvijek vrlo mali u odnosu na broj obitelji u našoj župi. Ako računamo da u župi živi oko 10 000 katolika, to bi trebalo biti barem 2500 obitelji, a po tome blagoslov, bilo kod kuće bilo u crkvi primi svega 32% obitelji.
Što se tiče broja parova koji su u našoj župi pohađali Zaručnički tečaj, on se znatno smanjio. Tomu je razlog odluka Nadbiskupijskog ureda za pastoral obitelji, kojom je broj parova koji mogu sudjelovati na jednom Tečaju ograničen na 40.

Duhovna događanja

Kao i uvijek ima lijepih i radosnih događaja koji su obilježili proteklu godinu. Nabrajamo ih kronološkim redom.
O Bogojavljenju, naši su nam crkveni zborovi priredili lijepi koncert i druženje, djeca su sudjelovala na zajedničkoj pobožnosti Križnog puta na Ksaveru, sudjelovali smo u akciji solidarnosti s vjernicima u Bosni i Hercegovini. U korizmi je naš župljanin Miljenko Grubeša održao za nas duhovnu obnovu. Tih dana započeli su se u našem samostanu održavati duhovni susreti namijenjeni sportašima grada Zagreba. Radosno smo prihvatili vijest da je naš nadbiskup ovu godinu posvetio svetom Josipu. Proslavili smo Veliki tjedan i Uskrs, a mladi predstavnici naše župe sudjelovali su na nezaboravnom Susretu hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru. Braća našeg samostana sudjelovala su na redovitom Provincijskom kapitulu, koji je promišljao o životu i djelovanju naše braće. Sudjelovali smo na hodočašću mladih nadbiskupije u Katedralu, Dječji zbor “Križići” sudjelovao je na “Zlatnoj harfi”. Bili smo domaćini polaska i povratka vojnog hodočašća u Lurd. Hodočastili smo na Trsat. Svečano smo proslavili Antunovo uz sudjelovanje velikog broja djece, a u nedjelju nakon toga smo svečano blagoslovili novi kip Sveca svega svijeta, kojega je kao i ostale za našu crkvu izradio akademski kipar Dragutin Šantek iz Beča. Sudjelovali smo na ređenju i mladoj misi našeg fra Marijana Vidovića. Franjevačka mladež je sudjelovala na Franjevačkom hodu. Uz veliko sudjelovanje vjernika i pristupanje sakramentu ispovijedi proslavili smo blagdan Gospe od Anđela. Bili smo domaćini mladomisničkom slavlju našega fra Matije Marijića iz Slavonskog Broda. Naša mlada franjevačka braća u našoj su crkvi položila svoje doživotne zavjete. Hodočastili smo u Mariju Bistricu. Svečano smo proslavili blagdan zaštitnika naše župe i crkve – Križevo, kako duhovnim programom u crkvi, tako i bratskim zajedništvom u holu. Tih nas je dana osobitom duhovnom hranom hranio naš fra Ante Vučković. Od sredine rujna započeli smo u našoj crkvi s molitvom krunice sv. Antuna svakoga utorka te pobožnošću Srcu Isusovu i Marijinu na prvi petak i prvu subotu. Radosno smo proslavili svetkovinu našeg sv. oca Franje. Članovi Franjevačke mladeži su položili i obnovili svoja obećanja. S pjevačima naše župe hodočastili smo u Šibenik i na Udbinu. Ugostili smo gosp. Vilima Karlovića koji nam je s puno srca i uistinu dojmljivo predstavio svoju knjigu “Preživio sam Vukovar i Ovčaru”. Upriličili smo blagoslov slike sv. pape Ivana Pavla II., koju je za našu crkvu naslikao naš župljanin akad. slikar Ivan Rogina. Nastavili s održavanjem klanjanja i kateheze za mlade četvrtkom. Braća i sestre Franjevačkog svjetovnog reda proslavila su svoju zaštitnicu sv. Elizabetu i tom smo prilikom blagoslovili njezinu sliku, koju je također naslikao gosp. Ivan Rogina. Svečanom misom koju je predvodio pomoćni biskup msgr. Ivan Šaško, proslavili smo 50-tu obljetnicu naše župe i tako zahvalili Bogu za sve što nam je kroz ta desetljeća podario, molili ga za sadašnjost i preporučili mu našu budućnost. Završena su zasjedanja II. Sinode naše nadbiskupije na kojima je kao predstavnica naše župe sudjelovala dr. Biserka Baćani. Naša franjevačka braća iz Pazina upriličila su u našoj crkvi susret svih koji su pohađali e-duhovne vježbe. Na svetkovinu Bezgrješne, naš je bogoslov Hrvoje Maltarić primio službu lektora, što je prvi korak prema svećeništvu. U ministrantski zbor primili smo devetero novih ministranata. Pred sam Božić naši su nam skauti donijeli Betlehemsko svjetlo. Svečano i raspjevano proslavili smo Božić.

U redovitom pastoralnom djelovanju održavani su Tečajevi priprave za brak, katekumenat, vjeronaučni i drugi susreti djece, mladih i odraslih te biblijske tribine i tečajevi za liturgijske čitače. Osobito treba istaknuti rad župnoga Caritasa i njegovih volontera koji s puno ljubavi brinu za braću u potrebi.
Vrijedno je spomenuti da na svetim misama u našoj crkvi sudjeluje vrlo veliki broj vjernika, koji nadilazi granice naše župe. Jednako tako u našoj crkvi mnogu pristupaju sakramentu svete ispovijedi, pa možemo reći da je Siget postao ispovjedaonicom Novog Zagreba i okolice. Tu je euharistijsko klanjanje ponedjeljkom, molitveni susreti i pobožnosti sv. Antunu, BDM Blagoslovljenoj – Gospi Trudnici, trodnevnice, dva slavlja sakramenta bolesničkog pomazanja, djelovanje Franjevačkog svjetovnog Reda, Franjevačke mladeži, Molitvenog vijenca Kraljice obitelji, Pokreta krunice i drugih. Veliki doprinos ljepoti liturgije u našoj crkvi daju naši pjevači: Dječji zbor “Križići”, Zbor mladih, Band “Tobija”, Župni zbor i svi ostali koji radosno pjesmom slave Boga. Vrijedno je spomenuti i naše ministrante koji se revno okupljaju na svoje susrete i nastoje odgovoriti svim potrebama liturgijskih slavlja u našoj crkvi. Tu su i izvanredni služitelji svete pričesti, bez kojih nedjeljom i blagdanom uistinu ne bismo mogli. Gledajući na redovito okupljanje i djelovanje različitih zajednica i skupina, ponovno možemo reći da je naša župa živa i aktivna.
Zahvaljujući gospodinu Josipu Ninkoviću koji je u tom poslu naslijedio fra Sandra, i ove su godine naša mrežna stranica i facebook profil redovito ažurirani i pružili mnoštvo obavijesti. U tijeku su i neke promjene na kojima rade gosp. Dominik Rojković i gosp. Damir Šimunović

Poznate su vam i promjene u našem franjevačkom bratstvu. Našu su zajednicu napustili fra Marijan Vidović, koji je nakon završenog đakonskog praktitkuma zaređen za svećenika i pošao na svoje prvu službu u Našice te fra Sandro Tomašević, koji je otišao u Isusovu domovinu Svetu zemlju i ondje služi malobrojnoj katoličkoj zajednici i hodočasnicima u Betlehemu. Još jednom obojici braće zahvaljujemo, rado ih se sjećamo i preporučamo ih u molitve. Pridružili su nam se fra Vedran Kos, koji isto tako godinu đakonskog praktikuma ostvaruje u našoj župi te fra Josip Grubišić koji u našem samostanu vrši službu samostanskog vikara i ekonoma te župnog vikara. Svi ste ih već imali prilike upoznati i prepoznati ih u njihovu djelovanju.

Materijalna obnova

Dobro je napomenuti da samostan i župa nemaju nikakvih drugih primanja, osim vaših priloga. Kao i uvijek, zahvaljujući vašoj dobroti i velikodušnosti, uspijevamo podmiriti naše obveze prema Nadbiskupiji i Provinciji te redovito podmirujemo naše vrlo visoke troškove režija. Kao što vam je poznato, od 2003. godine se u Republici Hrvatskoj svi samostani i crkve računaju kao industrijski potrošači te tako plaćaju režije po znatno većoj cijeni nego li kućanstva.

• Učinjeno tijekom ove godine:
o privremeno su sanirane stepenica na ulazu u crkvu, u tijeku je izrada dokumentacije za trajnu sanaciju,
o kako bismo popravili akustiku, u crkvu je postavljeno četrdesetak absorbera zvuka, koji su donijeli rezultate,
o izvršena je prva faza obnove sakristije, a u tijeku su pripreme za nastavak radova,
o nabavljen je novi sustav elektronskih zvona koji će ovih dana biti postavljen i programiran, pa se nadamo boljem zvuku i da će biti manje nezadovoljnih susjeda,
o kao što je već rečeno, nabavljen je novi kip sv. Antuna i slika sv. Ivana Pavla za crkvu,
o izvršen je veliki servis na liftu, koji sada ima potpuno novu elektroniku i siguran je za sve koji ga koriste.
• planovi za iduću godinu
o zbog birokratskih i drugih problema, nismo uspjeli odvojiti cijeli naš objekt od toplane i rekonstruirati kompletno grijanje,
o nastavak uređenja stepeništa na ulazu u crkvu,
o nastavak radova na uređenju sakristije,
o uređenje kuhinje i blagovaonice te popratnih prostorija,
o uređenje pjevaonice.
o uređenje kapelice i sanacija prokišnjavanja
• dugoročni plan
o izrada i postavljanje krstionice s likom sv. Ivana Krstitelja u predvorju crkve,
o uređenje dvorišta,
o uređenje trga ispred crkve,
o uređenje župne dvorane,
o postavljanje solarnih panela za toplu vodu i struju.
Sve učinjeno i planirano ne bi se moglo izvesti bez vaše svesrdne podrške na kojoj vam i ovom prilikom zahvaljujemo.

Na koncu, prije nego li zahvalimo Bogu, želimo reći hvala svim župnim suradnicima: našim časnim sestrama s. Ivani, s. Nataliji, s. Ankici, i s. Rebeki, našim vjeroučiteljima, voditeljima pojedinih skupina, malim, mladim i odraslim pjevačima i čitačima, pričestiteljima, ministrantima, orguljašima i sviračima, voditeljima zborova, članovima ŽPV-a, djelatnicama župnog ureda, kioska i župne knjižnice, onima koji se brinu za urednost crkve i samostana, sakupljačima milostinje, onima koji su spremni u svakom trenutku priskočiti u pomoć i riješiti tehničke i bilo kakve druge poteškoće u kojima se nađemo. Hvala i samostanskoj braći fra Smiljanu, fra Rajku, fra Josipu, fra Žarku, fra Ratku i fra Vedranu za pružanje svjedočanstva evanđeoskog života, kao i za s raspoloživost i spremnost u svakoj pastoralnoj i drugoj potrebi.

Osobita hvala svima vama koji dolazite u ovu našu crkvu tražeći mir, radost, utjehu, susret sa živim Bogom i koji se tako nesebično ugrađujete u život i djelovanje naše župne zajednice. Vi ste smisao našeg postojanja i djelovanja na ovome mjestu. Hvala vam za sve što činite za našu samostansku zajednicu. Hvala za svaki vaš dar i prilog, kako u novcu, tako i u naravi. Bog vas obilno nagradio za vašu dobrotu i ljubav.

Mi franjevci zajedno s našim sestrama franjevkama želimo biti glasnici Božjeg milosrđa i proroci njegove ljubavi. U tome nećemo uspjeti bez vaše pomoći, pa vas molimo za molitvenu podršku, a osobito danas, na koncu ove godine, molimo vas i za oproštenje zbog svega onoga što nismo dobro učinili i za sve trenutke u kojima nismo bili dosljedni ili smo vas povrijedili i ražalostili.

Godina koja je pred nama je:
7216. od postanka svijeta, prema Rimskom martirologiju
2770. od osnutka grada Rima
2018. od utjelovljenja Gospodnjeg,
924. od prvog spomena grada Zagreba i osnutka Zagrebačke biskupije
809. od osnutka Reda manje braće,
799. od dolaska prvih franjevaca u Zagreb,
166. od uzdignuća Zagrebačke biskupije u nadbiskupiju,
118. od osnutka Hrvatske franjevačke provincije,
51. od osnutka župe Uzvišenja Sv. Križa,
35. od posvete crkve Sv. Križa,
5./6. pontifikata pape Franje.

Hvala i slava dobrom Bogu Ocu, Sinu i Duhu Svetomu, koji blagoslivlja i uzdržava svaki naš posao i svako nastojanje oko dobra naše župne zajednice. Neka vam je svima sretna i blagoslovljena Nova 2018. godina Gospodnja.