RANE SVETOG NAŠEG OCA FRANJE

franjo2Rane svetog našeg oca Franje – Iskustvo iz crkve svetog Damjana, kada je sveti Franjo čuo glas Raspetog Isusa, razvio je u njemu pobožnost i štovanje do savršenstva ljubavi prema Muci i Križu Gospodinovom. Često se udubio u otajstvo Križa Raspetoga, a napose na La Verni 1224. godine. Tada ga je Raspeti označio svojim svetim ranama. Otada se sav suobličio u Gospodina Isusa, ne samo u vjerničkom srcu nego i na tijelu. Franjevci i franjevke slave ovaj događaj liturgijskim slavljem koje je odobrila Sveta Stolica.

Franjo, novi čovjek, bio je tako odlikovan novim, divnim čudom i doživio jedinstvenu povlasticu, koja nije bila dana prijašnjim vjekovima: bio je ukrašen svetim ranama. Tada je sišao s brda (La Verna) noseći na sebi lik Raspetoga, naslikan ne na kamenim ili drvenim pločama rukom umjetnika, nego izrađen na tjelesnim udovima prstom živoga Boga.     

Iz Malog životopisa svetog Franje, sveti Bonaventura