POHOD BLAŽENE DJEVICE MARIJE

289eh3cPohod blažene Djevice Marije – blagdan je koji se temelji na Evanđelju svetog Luke (Lk 1, 39-56). U blagoslovljenome stanju Djevica Marija ide u pohod svojoj rođakinji Elizabeti da joj pomogne u porodu. Dirljiv je to susret dviju dubokih vjernica koje slave Boga što im je iskazao obilje milosti. I čeda pod majčinim srcima su se obradovala ovom susretu. Iz ovog susreta evanđelist je sačuvao Elizabetin “Blagoslovljen” i Marijin “Veliča”, hvalospjeve koja Crkva moli svaki dan kako u osobnoj tako u liturgijskoj zajedničkoj molitvi.

Pohodi nas o Djevice, / Što nosiš dare duhovne! / Tvoj pohod radost donije / Još nerođenom Ivanu.

O ti što nosiš pod srcem / Mališana božanskoga, / Sa svojim svetim Porodom /Pohodi naše domove!

Nek pozdrav tvoj sad uzbudi / Svu Crkvu Božju, Božji dom: / I ona neka radosna / Sva puna Duha zapjeva.

Božanski časoslov