Osvrt na predavanje s. Stanke Oršolić, 22. 11. 2014.

Napisala: Marija Banek

Kao prvo od devet predviđenih predavanja, 22. studenog se u prostorijama Frame u crkvi Uzvišenja Sv. Križa u Sigetu održala radionica s. Stanke Oršolić koja se posvetila borbi protiv trgovine ljudima, napose ženama. Sestra Stanka susret je ugodno započela kratkim izlaganjem svojega projekta i upoznavanjem, a zatim nas upoznala s velikim problemom današnjice : trgovinom ljudima i suvremenim ropstvom. Kako je Hrvatska geografski i kulturno smještena između Istočne, slabije razvijene, i Zapadne, razvijenije Europe, sestra nas je upozorila kako smo često baš mi ta tranzitna linija trgovine ljudima. Nakon izlaganja teme slijedili su kratki osvrti Framaša za emisiju „Mir i dobro“, a zatim smo se podijelili u grupe i kroz radionicu, čitanje ispovjesti žrtava s kojima je sestra Stanka radila i izrađivanje plakata pokušali bar nakratko shvatiti grozote koje te žrtve moraju proći. Susret je završio zajedničkom molitvom za sve žrtve, simboličkim paljenjem svijeća te ostavljanjem marama i užadi s kojima smo se na početku nakratko zavezali, ipak nedovoljno svijesni koliko uistinu znači biti vezan, koliko uistinu znači biti zatočen i rob. Potaknuti događajima o kojima nam je sestra pričala, strašnim sudbinama žrtava te uzrocima koji su ih do te pozicije doveli, shvatili smo da mramo djelovati kako bi na što bolji način pomogli žrtvama, radom ili molitvom, te naposljetku i zaustavili svaki oblik trgovine i manipulacije ljudskim životima, prvo u svome gradu, državi pa na kraju i u cijelome svijetu.