Izvještaj sa Franjevačkog hoda

I službeno je završio XXII. hod Franjevačke mladeži, poznatiji i kao „Marš“. Ruta ovogodišnjeg hoda bila je Dugo Selo – Klanjec – Asiz, a održao se od 20. – 31 srpnja. Sudjelovali su Zagrebačko i Istarsko – Primorsko područno bratstvo. Hod se sastoji od dva dijela, prvi tako znani dio po Hrvatskoj koje svako područno bratstvo organizira zasebno i drugi dio – dio po Italiji na kojem se oba spajaju. Sveukupno 120 sudionika zagrebačkog područja, uključujući redovnike i kuhinju, svojim je životom svjedočilo Kristovo evanđelje u duhu svetog Franje kuda god bi prolazili. Gdje god bi prošli izmamili bi osmjeh na licima mještana, a ponekad i suze. Mnogo se toga na hodu divnog dogodilo i gotovo je nemoguće to prenijeti na list papira. Svakodnevni nagovori, rad po skupinama i upoznavanje ljudi doprinijeli su rastu u vjeri. Hodanje i slobodno vrijeme pridonosili su našem zajedništvu, a kao kruna dana bilo bi susret s Gospodinom na sv. Misi. Neki od najnezaboravnijih trenutaka koji su se dogodili su svakako svjedočenje pjesmom i plesom na trgu u Svetom Ivanu Zelini, pokorničko bogoslužje, osama, križni put svjetla i posjet Karmelu u Mariji Bistrici. Na našem putu spavali smo pretežno u dvoranama – osim u Bistri gdje su nas predivno ugostile ondašnje obitelji. Zadnja postaja hoda bio je Klanjec iz kojeg se kretalo za Asiz. Asiz smo obišli u svoj njegovoj ljepoti i miru. Obnovili smo krsna obećanja pred krstionicom u Katedrali sv Rufina, obišli Franjinu rodnu kuću, baziliku sv. Franje i pomolili se na njegovom grobu, crkvu sv. Damjana i crkvu sv. Klare na čijem smo se grobu također pomolili. Osim navedenog obišli smo i Franji draga i često posjećivana mjesta van Asiza. Prvi na redu je bio Greccio gdje je Franjo ustanovio žive jaslice i gdje smo proslavili Božić, Fonte Columbo gdje je Franjo ustanovio pravilo te u Rivotorto gdje je Franjo prvobitno obitavao sa svojom braćom te je taj dan završio predivnim klanjanjem kao priprema za sutrašnji dan. Posljednji dan u Asizu zaprimili smo milost potpunog oprosta u Porcijunkuli te nakon toga krenuli na La Vernu, mjesto gdje je Franjo zadobio stigme. Hod je, iako u nekim trenucima jako naporan, ostavio u meni samo lijepa sjećanja i stvarno bih svakome želio da doživi to iskustvo.

Martin Vargek, Frama Siget