BLAŽENI DAMJAN DE VEUSTER

52750ABlaženi Damjan de Veuster (1840.-1889.) – apostol gubavaca. Krsno ime mu je Josip, rođen je u malom seocetu belgijske Flandrije u obitelji koja je dala četiri redovnička zvanja: dva brata i dvije sestre. Josip je stupio u Družbu Presvetoga Srca Isusova i dobio ime Damjan. Odlučio se za misije na otočja u Tihome oceanu. Jedno je vrijeme djelovao na Havajima, a potom se javio za Molokaj, otok gubavaca. Kad je onamo stigao imao je 33 godine, pun snage. Sav se dao gubavcima a onda je i sam obolio. Unatoč neizlječivoj bolesti nije prestao apostolski djelovati. O njemu se pročulo da je apostol gubavaca, pa su uskoro stigli misionari i misionarke na Molokaj. Umro je 15. travnja 1889. godine. Proglašen je blaženim 1994. godine.

Molim vas, braćo: priznajte one koji se trude među vama, koji su vam predstojnici u Gospodinu i opominju vas; s ljubavlju ih nadasve cijenite poradi njihovih djela!.                        1Sol 5, 12-13