BLAŽENA DJEVICA MARIJA KRALJICA

bdm-kraljicaBlažena Djevica Marija Kraljica – Zaključujući proslavu Marijanske godine 1954. godine papa Pio XII. uvodi blagdan Blažene Djevice Marije Kraljice. Blagdan se najprije slavio 31. svibnja, a nakon Drugog Vatikanskog sabora na osminu Marijina uznesenja. Upravo po uznesenju na nebo Marija je postala Kraljica neba i zemlje. Naslov “kraljice” Mariji je dala pučka pobožnost. Puk je još naziva: “gospodarica”, “vladarica”, “vojvotkinja”, a u hrvatskoj pobožnosti “cesarica”. Marijino kraljevsko dostojanstvo je pučka pobožnost vezala uz pojam “milosrđa”, o čemu svjedoči molitva “Zdravo Kraljice, Majko milosrđa”. Teološki gledano Marijino kraljevsko dostojanstvo proizlazi iz njezina bogomajčinstva. Otac je Sinu svome, Gospodinu Isusu, povjerio skrb za ovaj svijet pa je zaslužio naslov “Krist Kralj svega stvorenoga”. Po tom Kristovu naslovu “Kralj”, Marija se može osloviti “Kraljica”.

Zdravo, Kraljice, majko milosrđa, živote, slasti i ufanje naše, zdravo. K tebi vapijemo prognani sinovi Evini, k tebi uzdišemo tugujući i plačući u ovoj suznoj dolini. Svrni dakle zagovornice naša, one svoje milostive oči na nas, te nam poslije ovoga progona pokaži Isusa, blagoslovljeni plod utrobe tvoje. O blaga, o mila, o slatka Djevice Marijo.

“Salve regina”, Antifona BDM