Dnevni arhivi: 14. studenoga 2015

20. Četvrtak: sv. Janja Asiška, klarisa
21. Petak: sv. Edmund, kralj
22. Subota: Prikazanje BDM
23. Nedjelja: KRIST KRALJ SVEGA STVORENJA – sv. Cecilija, djev. i mč.
Kako smo najavili, danas volonteri našeg Caritasa skupljaju vaše priloge za potrebe siromašnih župljana. Svoj prilog možete predati kod izlaza iz crkve. Od srca vam hvala.
Sutra u 20:00 sati u Župnoj dvorani započinje Zaručnički tečaj, kojega su dužni pohađati svi zaručnici koji u skoro vrijeme kane sklopiti ženidbu.
U utorak slavimo blagdan svete Elizabete Ugarske, pripravljamo se trodnevnicom još danas i sutra u 18 sati. Na sam blagdan svečanije ćemo slaviti večernju svetu misu na koju pozivamo sve vas, a osobito članove Franjevačkog svjetovnog reda i Frame.
Prošle smo nedjelja za stradale u poplavama na karlovačkom području ove jeseni prikupili 6.300,00 kn. Na svakom daru zahvaljujemo u ime onih kojima je novac već upućen.
Na našem kiosku možete nabaviti nove brojeve tiska, kalendare i božićne čestitke, te knjige duhovnog sadržaja i ostale nabožne predmete. Iduće ćete nedjelje moći nabaviti i adventske vijence za svoje domove.

SVETI NIKOLA TAVELIĆ

Sveti-Nikola-TavelicSveti Nikola Tavelić (1340/50.-1391.) – prvi je proglašeni hrvatski svetac. Rođen je između 1340. i 1350. godine u Šibeniku. Zarana je stupio u Red Manje braće, upućen je na studij filozofije i teologije u Split i Zadar, a potom u Italiju, gdje je zaređen za svećenika. Godine 1379. odlazi sa skupinom franjevaca u Bosnu gdje će provesti 12 godina propovijedajući patarenima – bogumilima. Zbog nereda u Bosni i nemogućnosti djelovanja odlazi u Svetu zemlju s braćom Deodatom i Petrom (Francuzi), ušli su u samostan na Sionu. Pridružio im se Talijan Stjepan te pođoše propovijedati muslimanima. Uhvatiše ih te ih nakon nekoliko dana mučenja pogubiše 1391. godine. Štovanje im je zaživjelo u franjevačkom redu, a potom su Nikolu Tavelića štovali Hrvati, te ih je 1970. godine svu četvoricu kanonizirao papa Pavao VI.

Slavni su mučenici istodobno i mirno propovijedali nevjernicima da je Kristova vjera potrebna za spasenje. Nisu se strašili krvničkog biča ni ognjenog plamena. Raspaljeni Kristovom ljubavlju i žarom za spasenjem duša, cijenili su više vječni život svoga bližnjega nego svoj vremeniti život.

Božanski časoslov