SVETI TURIBIJE MONGROVEJSKI

26500HSveti Turibije Mongrovejski (1538.-1606.) – rodio se u Villaqueidi u biskupiji Oviedo. Studirao je u Valladolidu, Salamanki i Oviedu a licencijat je postigao u Santiago di Compostelli. Godine 1573. imenovan je inkvizitorom u Granadi premda je bio laik. Odlikovao se pobožnošću, askezom i osjećajem za pravednošću. Španjolski kralj Filip II. je želio da osvojenu Južnu Ameriku i evangelizira te odlučuje da Turibije preuzme nadbiskupiju u Limi (Peru). Trudio se napose da se ondje promiče duh Tridentinskog koncila. Organizirao je sinode i pokrajinske sabore, ali je i osobno obilazio južnoameričke krajeve. Daj je izraditi katekizam na španjolskom i na još dva indijanska jezika. Umro je na Veliki petak 1606. godine. Tijelo mu se nalazi u katedrali u Limi.

Ti se dakle, dijete moje, jačaj milošću u Kristu Isusu i što si od mene po mnogim svjedocima čuo, to predaj vjernim ljudima koji će biti podobni i druge poučiti. S njima se zlopati kao dobar vojnik Krista Isusa. Tko vojuje, ne zapleće se u svagdanje poslove kako bi se vojskovođi svidio. I natječe li se tko, ne ovjenčava se ako se zakonito ne natječe. Ratar koji se trudi treba da prvi primi od uroda. Shvati što govorim! Ta dat će ti Gospodin razum u svemu. 2Tim 2, 1-7