SVETI RIMSKI PRVOMUČENICI

Sveti_prvomucenici_rimske_crkve6300Sveti Rimski prvomučenici – umrli su mučenički 64. godine. Naime, car Neron je dao zapaliti neke četvrti Rima da mu to bude inspiracija za stvaranje poezije. Rimljani su se oneraspoložili zbog toga, a car je svalio krivnju na kršćane. Dao je pogubiti mnoge Rimske kršćane o čemu svjedoči rimski pisac Tacit u svojim “Analima”, a i sveti Klement Rimski u svojoj “Poslanici Korinćanima”. Štovanje rimskih prvomučenika se razvilo usporedo sa štovanjem svetog Petra i Pavla.

Ti ljudima (Petru i Pavlu) što su proživjeli svet život pridošlo je veliko mnoštvo izabranika koji su radi ljubomore bili zlostavljani mnogim mukama i mučenjima i postali su nam najljepšim primjerom… Pogledajmo što je pred licem Stvoritelja našega lijepo, što li ugodno i milo. Uprimo svoje oči u krv Kristovu i vidimo kako je ona dragocjena Bogu, jer se proli za spasenje naše i donese svemu svijetu milost obraćenja.

Iz Poslanice Korinćanima svetog Klementa I.