SVETI PETAR KRIZOLOG

sveti_petar_krizologSveti Petar Krizolog – bio je vrstan propovjednik te je dobio počasni naslov “Chrysologus – zlatorječiti”. Odrastao je u gradu Forum Cornelii (danas Imola). Bio je đakon biskupa Kornelija kojeg je pratio u Rim gdje se susreo s papom Celestinom I. na kojeg je Petar ostavio snažan dojam pa ga je imenovao biskupom Ravene, koja je tada bila prijestolnica Zapadnoga rimskog carstva. U njegovo vrijeme su ravenske crkve bile pune jer se po primjeru biskupa dobro propovijedalo. Petar je imao dobar odnos s carskim dvorom. Gradio je samostane i crkve. Umro je iscrpljen od revnog pastoralnog rada 450. godine. Iza njega je ostalo 200 njegovih govora i propovijedi. Crkva ga je proglasila 1729. godine naučiteljem Crkve.

Zašto se, čovječe, sam sebi činiš bez cijene, kad si tako dragocjen Bogu? Zašto samog sebe obeščašćuješ kad te Bog toliko časti? Čemu tražiš odakle si stvoren a ne istražuješ radi čega si stvoren? Zar nije sve ovo što vidiš u svijetu učinjeno zato da ti bude stan? Svjetlo što ti je uliveno otklanja okolne tmine; za te je odmjerena noć i omeđen dan; za te raznolikim sjajem sija sunce, mjesec i zvijezde; za te je stvoreno čudesno mnoštvo životinja u zraku, na poljima i krasnoj vodi – da tužna osamljenost ne pomuti veselje novoga doba.

Iz Govora svetog Petra Krizologa