SVETI LEON VELIKI

3942744_origSveti Leon Veliki – papa i crkveni naučitelj. Leon je prvi papa u povijesti koji je dobio naslov “Veliki”. Rodio se u Etruriji (danas Toskana) potkraj IV. stoljeća. Po njegovim spisima vidi se kako je dobio dobar odgoj i stekao veliku izobrazbu. Bio je poznavalac rimske književnosti i govorništva, a napose Svetog pisma i teologije. Nakon Siksta III. izabran je za papu 440. godine. Crkva je tada bila u poteškoćama: iznutra su je nagrizale razne hereze, a izvana navale barbarskih naroda. Izgleda da je bio dobar diplomat, jer je hunskog vojskovođu Atilu uspio nagovoriti na uzmak od Rima, a vođu Vandala da odustane od pljačke. Od Leonovih spisa sačuvano je 96 govora (propovijedi) i 173 pisma. Dogmatska poslanica Kalcedonskom saboru 451. godine obradovala je oce te su izjavili da je na Leonova usta progovorio sam sveti Petar. Umro je 461. godine.

Kršćanine, upoznaj svoje dostojanstvo i kad si postao dionik božanske naravi, nemoj se grešnim životom vraćati na prijašnju podlost. Sjeti se koje li si glave i kojeg li si tijela ud! Ne zaboravi da si izbavljen od vlasti tmina i prenesen u divno Božje kraljevstvo. Po sakramentu krštenja postao si hramom Duha Svetoga. Nemoj toga svoga Gosta istjerati iz svoga srca zlim djelima i nemoj se ponovno predati u službu vragu, jer te je Krist skupo platio, platio te svojom svetom krvlju.              

Sveti Leon Veliki