SVETI ANDRIJA DUNG-LAC I DRUGOVI

vietnamski-muc48denici-2Sveti Andrija Dung-Lac i drugovi – vijetnamski mučenici. Kršćanstvo je u Vijetnam došlo u 18. stoljeću. I dok se ono počelo učvršćivati i širiti, započeli su progoni i mučeništva. Papa Ivan Pavao II. je u dva navrata proglasio svetim vijetnamske mučenike: 1988. i 1991. godine. Među njima je osam biskupa, pedesetak svećenika te šezdesetak laika. No, i bio je velik broj redovnika, napose dominikanaca koji su misionarili u Vijetnamu s velikim brojem braće. Otkako su komunisti preuzeli vlast u Sjevernom, a kasnije i u Južnom Vijetnamu, mnogi su kršćani katolici bili proganjani i mučeni. Vrijeme će reći što se zapravo u Crkvi u Vijetnamu događalo u tome razdoblju.

I vidjeh: gle, Jaganjac, stoji na gori Sionu, a s njime sto četrdeset i četiri tisuće – na čelima im napisano ime njegovo i ime Oca njegova. I začujem s neba glas, kao šum voda mnogih i tutnjavu silna groma; glas taj koji začuh bijaše kao glas citraša što sviraju na citrama. Pjevali su pjesmu novu pred prijestoljem i pred četriri bića i pred starješinama. Nitko ne mogaše naučiti te pjesme doli one sto četrdeset i četiri tisuće – otkupljeni sa zemlje. Ti se ne okaljaše sa ženama, djevci su! Oni prate Jaganjca kamo god pođe. Otkupljeni su od ljudi kao prvine Bogu i Jaganjcu; na ustima se njihovim laž ne nađe, neporočni su.

Otk 14, 1-5