SVETI ANASTAZIJE SOLINSKI

sveti anastazije _sta_solinskiSveti Anastazije – bio je solinski mučenik. Sveti Jeronim u svom Martirologiju spominje na današnji dan solinskog mučenika svetog Anastazija koji je bio rodom iz Akvileje. Za Dioklecijanova progonstva je došao u Salonu da ondje ohrabri kršćane, a to znači da je osobno bio zauzet kršćanin kojem je stalo do budućnosti kršćanstva. Ime sveti Anastazije je pronađeno zapisano na konfesiji mučenika u Manastirinama. Svetac je s kamenom oko vrata potopljen u Jadu. Tijelo mu je pokopala ugledna matrona Asklepija na Marusincu. U 5. stoljeću mu je na tom mjestu podignuta bazilika, a njezin se pod od mozaika sačuvao do danas. Uz svetog Dujma i svetog Venancija sveti je mučenik Anastazije najviše štovani solinski mučenik.

“Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi. Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan. Tko ne uzme svoga križa i ne pođe za mnom, nije mene dostojan. Tko nađe život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, naći će ga”.

Mt 10, 34-39